Boyacı ziver usta
İÇ CEPHE BOYASI

Boya yaptırmak isteyenler için öncelikli olarak bilmeleri gereken özelliğin boyaların kendi içerisindeki bağlayıcılara göre isimlendirildiğidir. Mesela akrilik boyalar içerisinde akrilik bulundururken sentetik boyaların bağlayıcısı alkid’dir. Bu nedenle de iç cephe boyası yaparken öncelikli olarak boyanın çözücüsüne göre tercih yapılması gereklidir.

Su bazlı boyalar sentetik boyalardan farklıdır. Çünkü özellikleri ve performansları farklı bir şekilde olur. Örneğin su bazlı boyalarda nefes alma özelliği vardır ancak sentetik boyalar bu özelliğe sahip değildir. Bunun yanı sıra su bazlı boyalar daha dayanıklıdır.

Sentetik boyaların ise kolay silinebilme özellikleri vardır. Ancak sentetik boyalarda en fazla şikayet konusu da sararmaları yönünde olmuştur. Sentetik boyalar mat, yarı mat ve parlak boyalar olarak ayrılırlar. Parlak sentetik boyalar duvara uygulandıklarında ışığı da aynı zamanda yansıttığı için duvarda kullanılması çok fazla tavsiye edilmez genelde ahşap yüzeyler ve pencere metallerinde uygundur. Ancak bu boyayı uygulamadan önce astar atılması gereklidir.

BİR TELEFON KADAR UZAĞINIZDAYIZ

HEMEN İLETİŞİME GEÇ